ULUÇAYIR KÖYÜ DAYANIŞMA GURUBU KAYMAKAM CEMAL ŞAHİN’İ ZİYARET ETTİ.

        Köy kültürünün yaygınlaştırılması amacıyla kurulan  Uluçayır Köyü Dayanışma Gurubundan Odunpazarı Ziraat Odası Başkanı Hüseyin ŞEN, Uluçayır Mahallesi Muhtarı Bedri DEYER, Ömür ARGI, Nuran DİNÇER, Mine ŞEN ve Gülgün ÖNDER ,  Kaymakam Cemal ŞAHİN’i makamında ziyaret etti.
        Kendilerine “Uluçayırlılar Dayanışma Gurubu” adını veren ve kendisini bu köye ait hisseden herkese kapısı açık olan bir gönüllü sivil toplum hareketi olan, Uluçayır’ın sahip olduğu geçmişi ve kültürel özellikleri ile yeniden daha yaşanabilir bir yerleşim yeri olmasını amaçlayan gurup ,  Kaymakam Cemal ŞAHİN’e yapacakları çalışmalar hakkında bilgi vererek, fikir alışverişinde bulundu.
        İlçemiz sınırları içerisinde, 150 yıl önce Kafkasya’dan Anadolu topraklarına sürgün edilen Çerkezlerin kurduğu, Ilıca deresi ve Porsuk çayının suladığı verimli arazide kurulan Uluçayır Köyünde, Cumhuriyetin ilk yıllarından itibaren köydeki insanların çoğunun orta ve yüksek öğrenimlerini köy dışında tamamlamaları ve farklı mesleklere sahip olmaları ile birlikte şehirlere yerleştiklerinden, köyde kalan insan sayısında azalma,  ülke genelinde olduğu gibi         Uluçayır Köyünde de olmuştur. Sonuç olarak özellikle genç insan nüfusunun azalması bakımsızlık, tarım arazilerinin etkin kullanılamaması ve benzeri gibi sorunlar oluşmaya başlamıştır.
        Diğer yandan iş hayatlarında emekli olan insanlar başta olmak üzere, şehir yaşamının sorunlarından uzaklaşarak sakin huzurlu bir yaşamı tercih eden ve bu köylü olan insanların en azından zamanlarının belirli bir dönemini köyde geçirmek üzere dönüş yaptıkları  görülmektedir. Bu nedenle insanların köy hayatına geri dönmelerini amaçlayan gurubun ilk projesi köy insanının bir araya gelebileceği, sosyal, kültürel ve eğitsel amaçlar için kullanılacak, içerisinde köyün kültürel geçmişinin ve yaşanmışlıklarının izlerini taşıyan bir “Köy Konağı” inşa etmektir. Gelecekte ihtiyaç durumunda dernek ya da benzeri bir tüzel yapı olarak yoluna devam edebileceğini ön gören bu sivil toplum hareketi, 150 yıllık geçmişi olan köylerinin sahip olduğu değerleri ve kültürünü yitirmeksizin, gelecekte de insanlarının üreterek mutlu oldukları, ülkemiz genelinde bir  “Örnek Köy” olması amacı ile çalışmalarına devam edeceklerini belirtmişlerdir.
        Sohbet havasında geçen ziyarette, Kaymakam Cemal ŞAHİN,” Son dönemde sıklıkla insanlarda tabiatla içiçe olma isteği ile karşılaşıyoruz. Bizler de doğanın ve insanlığın kurtuluşunun doğa ile insanın tekrar birleşmesinde olduğunu düşünenlerdeniz. Doğa ile iç içe yaşamak,  toprak kokusu şehir insanlarının son zamanlarda en çok özlediği yaşam şeklidir. Köye dönüşü amaçlayan güzel projeler ortaya çıkaracaklarına inandığımız, sosyal dayanışma kültürü örneği “Uluçayır Dayanışma Gurubunu” Kaymakamlık olarak her zaman destekliyoruz. Bu vesile ile her ay yapmış olduğumuz Vatandaşla Buluşma Toplantısını  29 Ağustos günü Uluçayır Köyünde  yapacağız.”  Dedi ve güzel işler için bir araya gelen guruba ziyaretlerinden dolayı teşekkür etti.