İlçemizde sosyal yaşantı gayet canlıdır. Halkın sosyal faaliyetlere katılımı ve ilgisi yüksektir. İlçemizde gerçekleşen tiyatro, konser, sergi ve folklor gibi kültür ve sanat etkinlikleri halkın çoğunluğu tarafından ilgiyle izlenmektedir.
Yunus Emre Kültür ve Sanat Merkezi, en önemli kültür merkezlerinden biri olmakla birlikte; 2007 yılında gerçekleştirilen restorasyon çalışmalarından sonra yeni yüzü ile Odunpazarının kalbinde atan bir sanat merkezi haline dönüşmüştür. Çeşitli periyotlarla konferansların yapıldığı, konserlerin verildiği ve her hafta perdesini açan tiyatrosu Odunpazarlıların ve Eskişehirlilerin sanat ve kültür ihtiyaçlarına hizmet vermektedir. 434 koltuk kapasitesi ile merkez ayrıca dışarıdan konuk olarak şehrimize gelen pek çok kültürel ve sanatsal etkinliği de ev sahipliği yapmaktadır.
Gösteri ve Sahne Sanatları Merkezi müzik, tiyatro ve halk dansları olmak üzere üç ana dalda akademik düzeyde verdiği eğitimlerle Sanatsal Faaliyetler sunmaktadır. 
Tarihi Odunpazarı bölgesinde, Kurşunlu Camii Külliyesi içinde yer alan çarşıda, sıra sıra dükkânlar ve atölyeler yer alıyor. Yok olmaya yüz tutmuş geleneksel el sanatlarımızın seçkin örnekleri bu çarşıda yeniden hayat bulmaktadır. Ayrıca çarşı içerisinde halı ve kilim dokuma atölyelerinde kadınlarımız eğitim alırken, bir yandan da ney dersleri verilmektedir.
Aydın Arat Sosyal Yaşam Merkezi, 2008 yılında faaliyetlerine başladı ve kısa sürede kent halkının vazgeçilmezleri arasına girdi. Kadın Yaşam Merkezi ve Çocuk Yaşam Merkezi olarak iki farklı alanda, yediden yetmişe tüm vatandaşlara hizmet veren Aydın Arat Sosyal Yaşam Merkezinde; çocuklara yönelik Bilgisayar ve İnternet Salonu, Okuma Salonu, Satranç, Sinema ve Tiyatro çalışmalarının yanı sıra Ortaokul öğrencilerine yönelik Meslek Tanıtım Günleri düzenlenmektedir. Bayanlara yönelik Spor Salonunda ise Step-Aerobik, Plates ve Kondisyon Aletleri ile çalışma gibi birçok alternatiften oluşan hizmetler bir arada sunulmaktadır. Toplantı, Eğitim ve Seminer Salonunda, Odunpazarı Belediyesi ile Kosgeb işbirliğinde kent halkımızın girişimcilik ruhunu öne çıkaran girişimcilik kursları verilmektedir. 18 yaş ve üzeri bayanlar ile 07-14 yaş arası çocuklara hizmet veren ve modern donanımının yanı sıra üyelerine eğlence ve eğitimi bir arada sunan Odunpazarı Belediyesi Aydın Arat Sosyal Yaşam Merkezi’nin kent halkından gördüğü ilgi büyüktür.